Οκ. Αν είναι πατάρι σύμφωνα με τα οριζόμενα στον 4067 τότε θα βάλω μειωτικό. Αλλά επειδή είμαι αρκετά οριακά (0,75μ²) για να ισχύσει και το 70% του υποκείμενου χώρου ,δηλ της Ο.Ι. που συνενώνεται λειτουργικά (υπολογιζόμενο χωρίς κενό σκάλας) , γι αυτό σε ρώτησα αν αφαιρείς το κενό αυτό. Έχεις κάποια αναφορά σχετική; θεωρώ ότι και το εμβαδό ενός παταριού θα πρέπει να προκύπτει όπως ενός ορόφου (π.χ, μεζονέτας) όπου εκεί αφαιρείται το κενό σκάλας.

---
1.Δεν υπάρχει άδεια. Είναι υφιστάμενο από το 1890 και διατηρητέο από το 2006. Μόνο συμβολαιογραφικά αναφέρεται ανώγεια κατοικία με ισόγεια καταστήματα.
2. Σήμερα δεν υπάρχει χρήση. Θα μπορούσαμε όμως να ισχυριστούμε ότι λόγω της συνένωσης με εσωτερική κλίμακα με κατάστημα ισογείου (αποτελεί παράβαση διαμερισμάτωσης, παρόλο που η σκάλα εμφανίζεται σε άδεια επισκευής του 1990, στην σύσταση Ο.Ι.αναφέρεται ο όροφος ως ξεχωριστή Ο.Ι.) έχει σημερινή χρήση κατάστημα.
3. Η αλλαγή χρήσης εμφανίζεται μόνο σε συμβολαιογραφική πράξη του 2003 Δήλωσης Αλλαγής Χρήσης που σύμφωνα με δήλωση του ιδιοκτήτη από το 1990 έχει αλλάξει η χρήση του σε επαγγελματική.
Βρήκα όμως όπως ανέφερα Έγγραφο της Επιθεώρησης Βιομηχανίας του 1983 που αναφέρει απαλλαγή από την υποχρέωση άδειας λειτουργίας βιοτεχνίας κεραμικών που λειτουργούσε στον συγκεκριμένο όροφο. Άποψη μου είναι ότι έχω 3 επιλογές:
1.Είτε το δηλώνω ως βιοτεχνία αφού υπήρξε κάποτε από το 1983, ισχυριζόμενος ότι λειτουργεί και σήμερα χωρίς να έχει την απαιτούμενη άδεια λειτουργίας
2. Είτε ως επαγγελματική στέγη (κατάστημα) από το 1990 που το αναφέρει το συμβόλαια και επιπροσθέτως η συνένωσή του με το κατάστημα του ισογείου ενισχύει την άποψη αυτή ή
3. είτε ως κατοικία αφού σήμερα δεν έχει διαπιστωμένη χρήση, και μπορώ να ισχυριστώ πιθανή δήλωση του ιδιοκτήτη. Βέβαια λείπουν κάποιες βασικές υποδομές που "στοιχειοθετούν" μια κατοικία αλλά αυτό θεωρώ πως αντιμετωπίζεται.